fbpx
Tylko do 03.10.2023 – Dołącz do 7. Edycji szkolenia [Kubernetes Maestro »]
Kubernetes Maestro → sprawdź najnowsze szkolenie »»

Wstęp

W tym artykule poznasz różnice pomiędzy Docker Enterprise Edition (EE) a Docker Community Edition (CE). Zaczynamy 🙂

W marcu 2017 roku Docker Inc. opublikował wersję Docker Enterprise Edition co poskutkowało wprowadzeniem zmian w wersjonowaniu oraz nowego podziału dotychczasowego Docker Engine. Projekt rozwijany jako open source od 2013 roku, czyli od pierwszej publikacji Dockera, przybrał nazwę Docker Community Edition.

Docker CE vs Docker EE – Wprowadzenie

Docker CE jest darmowym narzędzieniem rozwijanym jako open source. Pozostaje dokładnie tym samym, czym był Docker od samego początku. Możemy uruchomić go na

 • Windows 10
 • Mac
 • CentOS
 • Debianie
 • Fedorze
 • Ubuntu

Docker Community Edition posiada równiez wsparcie dla chmury Azure oraz AWS.

Jak można dowiedzieć się z oficjalnej strony Dockera, wersja CE przeznaczona jest dla developerów oraz małych zespołów, którzy chcą zacząć przygodę z Dockerem oraz „spakować” swoje aplikacje do kontenerów.

Czy tak jest naprawdę? Czy rzeczywiście, nie powinniśmy uzywać wersji CE na „produkcji”? O tym dowiemy się w dalszej części artykułu 🙂

Z drugiej strony mamy do dyspozycji wersje Docker Enterprise Edition (EE), która jest wersją premium wersji CE. Docker EE posiada pełne wsparcie oraz integracje z produkcyjnymi środowiskami takimi jak:

 • Red Hat Enterprise Linux (RHEL),
 • SUSE Linux Enterprise Server (SLES),
 • Oracle Linux,
 • Ubuntu,
 • Windows Server.

Oczywiście jak w przypadku Docker CE, nie mogło zabraknąć wsparcia i integracji dla rozwiązań cloudowych tj. Microsoft Azure i AWS.

Docker CE vs Docker EE – Cechy wspólne

Na całe szczęście, po wprowadzeniu Docker EE wersja CE nie została okrojona, jak to bywało w przeszłości w innych projektach open-source, które zostały zmonetyzowane. Oznacza to, że zarówno wersja CE jak i EE zawierają wszystkie  kluczowe feature’y oraz funkcjonalności.

Obie wersje Docker Engine – Community oraz Enterprise są aktualizowane według schematu rok-miesiąc. Dla przykładu wersja 18.09.x – oznacza wrzesień 2018 roku. Takie nazewnictwo wskazuje na najwcześniejszy miesiąc, w którym możemy oczekiwać nowej wersji. Wszystkie dalsze update’y oraz patch’e są dodawane do głównej wersji – zmieniana jest tylko wartość ’x’.

Docker CE vs Docker EE – Różnice

Wsparcie

Pomimo, ze obie wersję Docker Engine Community oraz Docker Engine Enterprise są aktualizowane według tego samego schematu rok-miesiąc, największą różnicą jest wsparcie dla opublikowanych już wersji. W przypadku wersji Community wynosi ono 7 miesięcy od daty pierwszego wydania. Wersja Enterprise jest w pełni wspierana przez 24 miesiące od daty pierwszego wydania.

Fukcjonalności

Obie wersje Docker Engine Community oraz Docker Engine Enterprise oferują te same kluczowe funkcjonalności. Wersja Docker Enterprise dostarcza dodatkowe narzędzia, które ułatwiają proces wdrażania i bezpieczne zarządzanie kontenerami.

Benefity Docker EE

Poniżej benefity oferowane przez Docker Enterprise Edition:

 • Certyfikowane Docker Registry (Docker Trusted Registry)
 • Skanowanie i monitorowanie obrazów pod kątem podatności bezpieczeństwa
 • Zarządzanie i orkiestracja kontenerami poprzez Universal Control Plane
 • Podgląd i monitoring wdrożonych klastrów
 • Oficjalne wsparcie, udzielane tego samego dnia przez konsultantów Dockera

Docker CE vs Docker EE – Wersjonowanie

Docker Engine Community dystrybuowany jest w trzech kanałach.

 • Stable – ostatnia stabilna paczka
 • Test – można ją określic jako „pre-stable”, gotowa do testowania
 • Nightly  – ostatnia wersja zaimplementowanych feature’ów dla kolejnego realease’u.

Nowe wersje Docker Engine Enterprise są nadzbiorem wersji Community. Pojawiają sie jednocześnie wraz z tym samym numerem patchy, bazując na tym samym kodzie początkowym.

Docker Community Edition vs Docker Enterprise Edition – Co Wybrac?

Zaczynając projekt, lub planując wykorzystanie Dockera w istniejących projektach – warto byłoby odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

 • Czy aplikacja jest krytyczna z perspektywy biznesowej?
 • Czy aplikacji wymaga high-avaibility?
 • Czy potrzebujesz bezpośredniego wsparcia od Dockera?
 • Czy Twoja firma lub Twój klient może wymagać certyfikowanych obrazów Dockerowych i/lub infrastruktury?
 • Czy planujesz środowiska do zarządzania i monitorowani aplikacji?
 • Czy potrzebujesz wizualiacji stanu poszczególnych komponentów Twojej infrastruktury?

Jeżeli dla któregokolwiek z pytań, odpowiedź brzmi „TAK” to Docker Enterprise Edition będzie odpowiedni.

Podsumowanie

Obie wersje z pewnością znajdą swoje zastosowania w zależności od złożoności aplikacji lub projektu, w którym chcemy wykorzystać Dockera. Oficjalna strona Dockera, mówi nam, że komercyjne projekty powinny być realizowane z wykorzystaniem wyłącznie wersji Docker Enterprise Edition.

Czy nie ma innej drogi? Czy wersja CE nie nadaje się na produkcję? – TO ZALEŻY 🙂

Stosując wersję Docker CE, należy mieć świadomość, że wymaga to większego doświadczenia oraz większej odpowiedzialności aniżeli to, co w Docker EE dostajemy „z automatu”.

Polub Szkoła Dockera na Facebooku

Dołącz go grupy Docker DevOps Polska na Facebooku

.

Damian Naprawa

Software Architect, Docker Certified Associate, praktykujący entuzjasta konteneryzacji. Lubi dzielić się wiedzą na swoim blogu https://szkoladockera.pl oraz w podkaście "Więcej Niż Konteneryzacja". Uczestnik globalnego programu partnerskiego Docker Enablement. Od kilku lat używa kontenerów na produkcji oraz mówi w języku #docker & #kubernetes. Fan automatyzacji oraz podejścia "As a Code"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *