fbpx

Komunikacja kontenerów

Podstawowa rzecz, z jaką prędzej czy później musimy się zmierzyć, to komunikacja między kontenerami. Najprostszy przykład, jaki nasuwa mi się na myśl, to komunikacji kontenera zawierającego frontend z kontenerem zawierającym backend aplikacji.

Kolejny przykład – komunikacja backendu z usługami typu Redis czy Elasticsearch. Takich przykładów może być zdecydowanie więcej. Wszystko zależy od naszych potrzeb i rodzaju wykorzystywanych w projekcie technologii.

Żeby dokładnie zrozumieć, w jaki sposób Docker na to zezwala, trzeba zacząć od podstaw, czyli od tego jak działa sieć typu bridge.

Można śmiało powiedzieć, że jest to najczęściej stosowany sterownik sieciowy — bridge.

Wynika to z tego, że można go wykorzystywać zarówno do celów developerskich, jak również uruchamiając projekt na środowiskach testowych czy produkcyjnych.

Czego się dowiem?


Po pierwsze, poznasz różnicę pomiędzy DOMYŚLNĄ siecią typu bridge (tworzoną przez Dockera po zainstalowaniu) oraz manualnie tworzonymi sieciami.

Po drugie, zobaczysz w praktyce jak tworzyć własne sieci i podpinać do nich kontenery

Po trzecie, zrozumiesz działanie sieci typu bridge

Jest to jedna z lekcji mojego kursu online Docker Maestro.

Łącznie cały kurs to blisko 13 godzin materiału.

Sprawdź agendę i listę wszystkich lekcji na http://dockermaestro.pl.

Damian Naprawa

Praktykujący pasjonat konteneryzacji. Lubi dzielić się wiedzą, prowadząc warsztaty i szkolenia. Chętnie występuje również w roli prelegenta na meetupach i konferencjach. Uczestnik globalnego programu partnerskiego Docker Enablement. Pracuje z Dockerem na co dzień od kilku lat. Odpowiedzialny za tworzenie i utrzymanie systemów działających w oparciu o kontenery. Fan automatyzacji oraz podejścia "As a Code".

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *