fbpx
Docker Maestro → Dołącz już dziś! »»

Dostawałem wiele pytań odnośnie tworzenia Dockerfile oraz jego optymalizacji. Dlatego zdecydowałem się stworzyć poradnik

„10 Najlepszych Praktyk Tworzenia Dockerfile”

Jest to zbiór praktyk jakie stosuję na co dzień tworząc pliki Dockerfile.

Pozycja nr 7, może szczególnie cię zaskoczyć, jeżeli nie zwracałeś uwagi w jakiej kolejności dodawane są kolejne polecenia w Twoim Dockerfile.

Oprócz tego, znajdziesz w nim min. absolutny must-have, czyli Multi-Stage builds. Oto fragment:

Jakie są zalety multi-stage build?

Budując/kompilując artefakty wewnątrz kontenera, nie jest się zależnym od środowiska/OS, gdzie obraz jest budowany.

Drugą istotną cechą jest „lekkość” finalnego obrazu. Dlaczego? Każda instrukcja w pliku Dockerfile dodaje kolejną warstwę do obrazu. Kopiując gotowe artefakty z pierwszego etapu, pozbywamy się całej reszty, która nie jest potrzebna w etapie drugim.

Dzięki temu, nasz obraz produkcyjny będzie lekki – co skróci nam czas jego pobierania i wczytywania

Miłej lektury!

Kategorie: E-book

Damian Naprawa

Praktykujący pasjonat konteneryzacji. Lubi dzielić się wiedzą, prowadząc warsztaty i szkolenia. Chętnie występuje również w roli prelegenta na meetupach i konferencjach. Uczestnik globalnego programu partnerskiego Docker Enablement. Pracuje z Dockerem na co dzień od kilku lat. Odpowiedzialny za tworzenie i utrzymanie systemów działających w oparciu o kontenery. Fan automatyzacji oraz podejścia "As a Code".

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *