fbpx
Kubernetes Maestro → sprawdź najnowsze szkolenie »»

Dostawałem wiele pytań odnośnie tworzenia Dockerfile oraz jego optymalizacji. Dlatego zdecydowałem się stworzyć poradnik

„10 Najlepszych Praktyk Tworzenia Dockerfile”

Jest to zbiór praktyk jakie stosuję na co dzień tworząc pliki Dockerfile.

Pozycja nr 7, może szczególnie cię zaskoczyć, jeżeli nie zwracałeś uwagi w jakiej kolejności dodawane są kolejne polecenia w Twoim Dockerfile.

Oprócz tego, znajdziesz w nim min. absolutny must-have, czyli Multi-Stage builds. Oto fragment:

Jakie są zalety multi-stage build?

Budując/kompilując artefakty wewnątrz kontenera, nie jest się zależnym od środowiska/OS, gdzie obraz jest budowany.

Drugą istotną cechą jest „lekkość” finalnego obrazu. Dlaczego? Każda instrukcja w pliku Dockerfile dodaje kolejną warstwę do obrazu. Kopiując gotowe artefakty z pierwszego etapu, pozbywamy się całej reszty, która nie jest potrzebna w etapie drugim.

Dzięki temu, nasz obraz produkcyjny będzie lekki – co skróci nam czas jego pobierania i wczytywania

Miłej lektury!

Kategorie: E-book

Damian Naprawa

Software Architect, Docker Certified Associate, praktykujący entuzjasta konteneryzacji. Lubi dzielić się wiedzą na swoim blogu https://szkoladockera.pl oraz w podkaście "Więcej Niż Konteneryzacja". Uczestnik globalnego programu partnerskiego Docker Enablement. Od kilku lat używa kontenerów na produkcji oraz mówi w języku #docker & #kubernetes. Fan automatyzacji oraz podejścia "As a Code"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *