fbpx
Tylko do 03.10.2023 – Dołącz do 7. Edycji szkolenia [Kubernetes Maestro »]
Kubernetes Maestro → sprawdź najnowsze szkolenie »»

Zmiany na Docker Hub

13 sierpnia 2020 firma Docker wprowadziła zmiany w swoich zasadach dostarczania usług na Docker Hub. Co dokładnie się zmieniło i jaki ma to wpływ na użytkowników Docker Hub’a?


TLDR

W dniu 13 sierpnia 2020 na Docker Hub została zmieniona polityka dotycząca darmowych kont.

Zmiana ta ma na celu usunięcie z Docker Huba obrazów, które nie były wykorzystywane przez ostatnie 6 miesięcy. (docker image pull & docker image push).

Zmiana wejdzie w życie od pierwszego listopada 2020 (01.11.2020) i dotyczy DARMOWYCH kont.

Co to oznacza?

Jeśli masz darmowe konto i do tego dnia (do 01.11.2020) któryś z obrazów nie będzie używany przez 6 miesięcy lub więcej – zostanie oznaczony jako „do usunięcia”. Możesz temu zapobiec poprzez migrację na płatne konto (ale są też inne sposoby, zobacz niżej)

Więcej na temat planów można znaleźć TUTAJ.


Dlaczego Docker wprowadza takie zmiany?

Z prostego powodu. Na darmowych kontach nie mamy limitu publicznych repozytoriów. To daje możliwość zakładania nieograniczonej liczby repozytoriów i dodawania do nich obrazów. Wiadomo, że miejsce na dysku kosztuje.

Według oficjalnych informacji na dzień 13 sierpnia 2020 – łączna ilość danych na Docker Hub to aż…15 PB (piętnaście peta-bajtów).

Przypomnę tylko, że 1 PB == 1 000 000 GB (giga bajty)

Jeżeli nieaktywne obrazy zostaną usunięte, zwolnione zostanie około 4.5 PB.

Optymalizacja o 1/3 – całkiem nieźle ; )


Dobra wiadomość

A nawet dwie dobre wiadomości.

Pierwsza z nich jest taka, że przed trwałym usunięciem obrazów otrzymasz powiadomienia mailowe. Dzięki temu będziesz mógł „zmigrować” się na płatny plan. Jest jeszcze jeden sposób, ale Ciii….. 🙂

  • pobrać obraz,
  • zmienić mu nazwę
  • wrzucić do nowego repozytorium
  • mieć sześć miesięcy spokoju

Druga dobra wiadomość to jeżeli czytasz to przed pierwszym listopada 2020, wystarczy, że zrobisz docker image pull <TWOJ_OBRAZ> i nie zostanie on oznaczony jako
„do usunięcia”.

Zatem – do dzieła ; )

Po więcej informacji zajrzyj do Terms of Service lub do FAQ.


.
Kategorie: News

Damian Naprawa

Software Architect, Docker Certified Associate, praktykujący entuzjasta konteneryzacji. Lubi dzielić się wiedzą na swoim blogu https://szkoladockera.pl oraz w podkaście "Więcej Niż Konteneryzacja". Uczestnik globalnego programu partnerskiego Docker Enablement. Od kilku lat używa kontenerów na produkcji oraz mówi w języku #docker & #kubernetes. Fan automatyzacji oraz podejścia "As a Code"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *